Tipy ke čtení

NOVINKY v naší knihovně


Beletrie pro dospěl
é

Kult – Läckberg Camilla, Fexeus Henrik

Za slunečného letního dne se z mateřské školy ve Stockholmu ztratí pětiletý chlapec. Všechny stopy nasvědčují únosu. Policistka Mina Dabiriová i její kolegové vědí, že jim jde o čas. Brzy zjišťují souvislost s dřívějším zmizením stejně staré dívky, které skončilo tragédií. Zdá se, že nebezpečí hrozí i dalším dětem. Zločiny jsou pečlivě naplánované a nesou rituální znaky. Je možné, že v pozadí stojí nějaká tajemná sekta? Mina se opět rozhodne do případu zapojit mentalistu Vincenta Waldera. Od dramatických událostí před dvěma lety se neviděli, ale stále je pojí zvláštní pouto. Mina však ještě neví, že tentokrát se vyšetřování velmi úzce dotkne i jí. Čas se krátí, pachatel rozehrává ďábelskou šachovou partii a hledá si oběti mezi těmi nejzranitelnějšími… Podaří se Mině a Vincentovi zakročit včas?

Gump: jsme dvojka – Rožek Filip

Nová Gumpova cesta začne přesně tam, kde ta předchozí skončila. Se svým milovaným Béďou Kozím Bobkem projdou příběhem, který už jim dávno předtím napsaly hvězdy. Knížka pro všechny, kteří dokážou číst ze psích očí, ale i pro ty, kteří to zatím neumějí a nebo nevěří, že je to možné.

Naučná literatura pro dospělé

Malí filozofové – Hershovitz Scott

Každý dospělý může být filozofem a každé dítě jím je. Profesor práva a filozofie Scott Hershovitz nás zve na půvabné, vtipné a podnětné pátrání po odpovědích na zásadní životní otázky s pomocí dvou fantastických filozofů – svých synů Hanka a Rexe. Hershovitz si všiml, že jeho děti si začaly klást filozofické otázky od chvíle, kdy začaly mluvit, a především – byly odhodlané na ně odpovědět! Svět je pro děti místo plné záhad, a tak se Hank a Rex neustále snaží si jeho fungování nějak vysvětlit. Někdy bezděčně formulují odvěké hádanky, o jejichž rozluštění se pokoušeli už antičtí myslitelé, někdy objeví neotřelý pohled na zajímavý filozofický problém. Děti jsou filozofové od přírody, ve skutečnosti lepší než mnozí zkušení mudrcové. Rozhovory s nimi jsou nekonečnou studnicí inspirace pro nás dospělé. Hershovitz ve svém vyprávění prodchnutém laskavým humorem sleduje témata, která přicházejí přímo od jeho dětí: společně se snaží pochopit morálku, kladou si otázky o lidských právech, pomstě, autoritě, pohlaví a rase, zkoumají podstatu pravdy, ověřují existenci Boha a zkoušejí změřit nekonečno. Hershovitz nás bere na poutavou cestu soudobou i klasickou filozofií nahlíženou optikou jeho neustále zvědavých synů. Chceme, aby naše děti přemýšlely o sobě, o světě kolem sebe a o svém místě v něm. Hershovitz nás vyzývá, abychom podporovali děti v jejich filozofických dobrodružstvích. Ale víc než to, vybízí nás, abychom se k nim připojili, abychom se stali lepšími, prozíravějšími mysliteli a znovu se nechali po vzoru malých filozofů udivovat světem kolem nás.

Liechtensteinové – Juřík Pavel

Liechtensteinové – jeden z nejstarších moravských a českých panských a knížecích rodů. Jejich počátky nacházíme v 11. století v Bavorsku. Na Moravu přišli skrze budoucího krále Přemysla Otakara a stali se jedním z nejbohatších moravských rodů. Zanechali po sobě mnoho památek: Lednicko-valtický areál, zámky v Mikulově, Valticích, Velkých Losinách či v Praze. Liechtensteinské knížectví se stalo jednou z nejbohatších zemí světa. Za druhé světové války pomáhalo lidem pronásledovaným nacismem, přesto byl majetek jeho občanů v Československu v roce 1945 zkonfiskován. Diplomatické styky České republiky s Liechtensteiny byly obnoveny až roku 2009.

Beletrie pro děti

Pták Noh a ptáček Nožička: Jak Noh snědl zvětšovací bobule – Fischerová Daniela

Představte si, že byste mohli být o moc větší. Jako rozhledna. Nebo o moc menší. Jako cucavý bonbon. V lese, kde žijí ptáci Noh a Nožička, rostou zvětšovací a zmenšovací bobule. Stačí je slupnout a dějí se příšerné věci. Ještě že na pomoc přijde paní Bumbrlová! Je to hodná obryně a fantasticky peče. Její vanilkové rohlíčky jsou obří a obrovsky dobré. A to všechno v knížce najdete.

Šťastné a chlupaté! – Garland Taylor

Na letošní Vánoce má Quinn Cooperová jasné plány. Prodejem vlastnoručně vyrobených ozdob podpořit umisťovací akci psů a koček z místního útulku a také si vydělat peníze na letenku za svou nejlepší kamarádkou. Adopce roztomilých chlupáčů jde skvěle, jen jejího oblíbeného pejska se umístit nedaří. Jedna rodina by si ho ráda vzala, nemůže si to však finančně dovolit. Dokáže Quinn najít způsob, aby ona i domácí mazlíčci prožili šťastné a veselé Vánoce?

Naučná literatura pro děti

Smolný život žížal – Vola Noemi

Kdo by se zajímal o žížaly, ta nenápadná růžová stvoření, která žijí v zemi, a dokud nezačneme zahrádkařit, málokdy je uvidíme? Jaký život vlastně vedou? Jak vypadají a jaké mají vlastnosti? Nad čím asi přemýšlejí při nekonečném hloubení tunýlků a proč je vůbec hloubí? Co když hlava ztratí ocas – ztratí se nadobro jeden druhému? A co dělají žížaly za bouřky? Na tyto a mnohé další otázky se nám ve svém kresleném traktátu pokouší odpovědět talentovaná autorka nejmladší italské ilustrátorské generace Noemi Vola. Jak poťouchlé a dojemné je zkoumat žížaly, když často nevíme, co děláme sami… Pokud ovšem žížaly v autorčině podání nejsme nějakým nedopatřením my.

Nezapomenutelná dvacátá: Průvodce zásadním desetiletím našich novodobých dějin – Fučíková Renáta

Karel Čapek, Osvobozené divadlo, motocykl Jawa, první český zvukový film, vysílání českého rozhlasu, Devětsil, rozvoj turismu, stavba Jiráskova mostu… Dvacátá léta 20. století přinesla velký rozkvět ve všech směrech. Československá republika byla mladá a její obyvatelé toužili po svobodě a nezávislosti. I proto nepochybně toto období tak zaujalo studenty ilustrace na plzeňské Sutnarce a pod vedením pedagožky, výtvarnice a spisovatelky Renáty Fučíkové připravili tuto krásnou publikaci plnou originálních ilustrací a textů nabitých zajímavými informacemi. Jejich prostřednictvím si znovu připomeneme slávu a pokrok nezapomenutelné éry. Jak se v té době žilo a za co vše dvacátým létům vděčíme ještě dnes. O celých sto let později.