«

»

Úno 01

hádanka

HÁDANKA
na prosinec

Naši milí čtenáři,

ani jsme se nenadáli a je tady poslední měsíc roku. Prosinec. Trochu voní vanilkou a jehličím, občas je hektický, ale jeho poslední týden určitě stojí za všechny ty zmatky okolo. Ale – aby toho nebylo málo, máme tady pro Vás poslední letošní hádanku. A protože jsme knihovnice, vybraly jsme krátkou ukázku z knihy, jejíž název a autora byste měli znát už z dob svých školních let.

   Každý rok chtěly se děti postít, aby viděly zlaté prasátko, ale nikdy k tomu nedošlo, vůle byla dobrá, ale tělo slabé. Na Štědrý den štědře podělen byl kdekdo, i drůbež a dobytek dostaly vánočky, a po večeři vzala babička ode všeho, co k večeři bylo, po kousku hodila polovičku do potoka, polovičku zahrabala do sadu pod strom, aby voda čista a zdráva zůstala a země úrodná byla, všecky pak drobty sesbírajíc hodila „ohni“, aby „neškodil“. Za chlívem třásla Bětka bezem volajíc: „Třesu, třesu bez, pověz ty mi, pes, kde můj milý dnes“ a v světnici slívaly děvčata olovo a vosk a děti spouštěly svíčičky v ořechových skořepinách na vodu.

Své odpovědi posílejte elektronicky na info@knihovnalysa.cz (do předmětu zprávy prosím uveďte: HÁDANKA) nebo svou odpověď zavolejte na tel. číslo knihovny 325 551 255 nebo vhoďte odpověď do speciální krabičky na výpůjčním pultu.

Termín pro Vaše správné odpovědi je 31.12.2023.

Ze správných odpovědí bude vylosován jeden výherce, který se může těšit na malou odměnu.

Za inspiraci děkujeme kolegyním z Velkého Meziříčí.

správná odpověď na měsíc listopad:  1. patyzony 2. paštika